Uniwersytet Bielsko-Bialski

43-309 Bielsko-Biała
ul. Willowa 2
centrala telefoniczna:
tel. +48 33 8279349 lub 350
fax: +48 33 8279355
Regon: 072728961
NIP: 547-194-37-84

Dział Nauczania i Spraw Studenckich

43-309 Bielsko-Biała
ul. Willowa 2
bud. L, pokój 305, 308 (III p.)
tel./fax +48 33 8279281
email: dniss@ubb.edu.pl

konto bieżące:
Bank Polska Kasa Opieki S.A.
(skrót handlowy
Bank Pekao S.A.)
02 12404142 11110000 48278261

Inne konta:
Studia Podyplomowe
21 12404142 11110010 54573476
Kursy
66 12404142 11110010 54573636
Konferencje
73 12404142 11110010 54572831

 

INFORMACJE I KOMUNIKATY DLA STUDENTÓW ATH

WBMiI: automatyka i robotyka, eksploatacja pojazdów, informatyka, mechanika i budowa maszyn, mechatronika, zarządzanie i inżynieria produkcji
WIMBiŚ - inżynieria środowiska, inżynieria materiałowa, ochrona środowiska, budownictwo, gospodarka o obiegu zamkniętym - rekrutacja od r.ak. 2023/2024
WZiT: zarządzanie, transport, socjologia, analityka i komunikacja w biznesie
WHS: filologia angielska - rekrutacja od r.ak. 2023/2024, filologia hiszpańska - rekrutacja od r.ak. 2023/2024, filologia (specjalności: filologia angielska, filologia hiszpańska) - rekrutacja do r.ak. 2022/2023, filologia polska, komunikacja internetowa - rekrutacja od r.ak. 2023/2024, pedagogika, pedagogika przedszkolna i wczesnoszkolna, pedagogika stosowana - rekrutacja od r.ak. 2023/2024
WNoZ: pielęgniarstwo, ratownictwo medyczne, zdrowie publiczne
Stypendium socjalne w roku akademickim 2023/2024
  
Stypendium socjalne, może otrzymać student znajdujący się w trudnej sytuacji materialnej.
 
Wysokość miesięcznego dochodu na osobę w rodzinie studenta uprawniająca do ubiegania się o stypendium socjalne nie przekracza 1,6 sumy kwot określonych w art. 5 ust. 1 i art. 6 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych (Dz. U. z 2023 r. poz. 390), tj. 1294,40 zł (netto) miesięcznie na osobę w rodzinie studenta.
 
W szczególnie uzasadnionych przypadkach student może otrzymać stypendium socjalne w zwiększonej wysokości. Warunkiem uzyskania stypendium socjalnego w zwiększonej wysokości jest spełnienie kryteriów niezbędnych do uzyskania stypendium socjalnego. Do zdarzeń szczególnie uzasadniających przyznanie stypendium socjalnego w zwiększonej wysokości zalicza się wydarzenia mające kluczowe znaczenie dla przebiegu jakości życia studenta, które z uwagi na swój charakter są rozciągnięte w czasie. Przyczyną podwyższenia kwoty tego stypendium mogą być np. zwiększone koszty utrzymania rodziny wynikające z odbywania studiów poza miejscem stałego zamieszkania, z choroby lub niepełnosprawności członka rodziny albo innych trudnych okoliczności życiowych. Kwalifikacji okoliczności wskazanych przez studenta we wniosku jako zdarzenia szczególnie uzasadnionego dokonuje rektor, a w przypadku przekazania kompetencji – komisja stypendialna.
 
 W przypadku studiowania na więcej niż jednym kierunku studiów stypendium socjalne można pobierać tylko na jednym, wskazanym przez studenta kierunku.
  
1. Student kształcący się równocześnie na kilku kierunkach studiów może otrzymywać świadczenia tylko na jednym, wskazanym przez niego kierunku. Świadczenia te:
 
1) przysługuje na studiach pierwszego stopnia, studiach drugiego stopnia i jednolitych studiach magisterskich.

2) nie przysługuje studentowi posiadającemu tytuł zawodowy:

a)  magistra, magistra inżyniera albo równorzędny;
b) licencjata, inżyniera albo równorzędny, jeżeli ponownie podejmuje studia pierwszego stopnia.   
 
2. Łączny okres, przez który przysługują świadczenia wynosi 12 semestrów, bez względu na ich pobieranie przez studenta, z zastrzeżeniem że w ramach tego okresu świadczenia przysługują na studiach:
 
1) pierwszego stopnia – nie dłużej niż przez 9 semestrów; 
2) drugiego stopnia – nie dłużej niż przez 7 semestrów.
 
3. Łączny okres, o którym mowa w pkt 2, jest dłuższy o 2 semestry w przypadku, gdy student podjął jednolite studia magisterskie, których czas trwania określony w przepisach prawa wynosi 11 albo 12 semestrów.   
 
4. Do okresu, o którym mowa w pkt 2 i 3, wlicza się wszystkie rozpoczęte przez studenta semestry na studiach, o których mowa w pkt 1 ppkt 1, w tym semestry przypadające w okresie korzystania z urlopów, o których mowa w art. 85 ust. 1 pkt 3 ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, z wyjątkiem semestrów na kolejnych studiach pierwszego stopnia rozpoczętych lub kontynuowanych po uzyskaniu pierwszego tytułu zawodowego licencjata, inżyniera albo równorzędnego. W przypadku kształcenia się na kilku kierunkach studiów semestry odbywane równocześnie traktuje się jako jeden semestr.
 
5. Przepisy ust. 4 stosuje się odpowiednio do studentów, którzy kształcili się lub uzyskali tytuły zawodowe za granicą.
 
Stypendium socjalne nie przysługuje studentom będącym:
  1. kandydatami na żołnierzy zawodowych lub żołnierzami zawodowymi, którzy podjęli studia na podstawie skierowania przez właściwy organ wojskowy i otrzymali pomoc w związku z pobieraniem nauki na podstawie przepisów o służbie wojskowej żołnierzy zawodowych;
  2. funkcjonariuszami służb państwowych w służbie kandydackiej albo będących funkcjonariuszami służb państwowych, którzy podjęli studia na podstawie skierowania lub zgody właściwego przełożonego i otrzymali pomoc w związku z pobieraniem nauki na podstawie przepisów o służbie.
Ustalenie prawa do stypendium socjalnego oraz jego wypłata następuje na wniosek studenta.
 
Terminy składania wniosku
 
Uwaga: Przed wypełnieniem wniosku o przyznanie stypendium socjalnego należy w pierwszej kolejności wypełnić w USOS wniosek „Oświadczenie o dochodach”.
 
Formularz elektroniczny wniosku o przyznanie stypendium socjalnego należy wypełnić i zarejestrować na stronie: https://usosweb.ubb.edu.pl/. Po zalogowaniu się do USOS należy wybrać zakładkę "Dla Wszystkich", następnie ikonę "Wnioski" i odpowiedni wniosek o przyznanie świadczenia w terminie od 1 do 16 października 2023r. w semestrze zimowym oraz od 1 do 14 marca 2024r. w semestrze letnimZarejestrowany wniosek należy wygenerować z USOS i wydrukowany przedłożyć w dziekanacie wydziału wraz z wymaganą dokumentacją w terminie do 17 października 2023r. w semestrze zimowym oraz 15 marca 2024r. w semestrze letnim.
 
 Instrukcja wypełniania wniosków o przyznanie świadczeń w USOS [pobierz]
 
(W razie problemów przy wypełnianiu wniosku, można kontaktować się w dziekanacie wydziału z koordynatorem upoważnionym do przetwarzania wniosków).
 
W przypadku stypendium socjalnego możliwe jest złożenie wniosku o przyznanie świadczenia także w trakcie semestru. Świadczenie może zostać przyznane od miesiąca w którym wniosek został złożony pod warunkiem, że wniosek zostanie zarejestrowany w USOS w terminie do 15 dnia miesiąca w okresie wypłacania stypendiów. Formę papierową wygenerowanego poprzez USOS wniosku wraz z załącznikami należy złożyć w dziekanacie wydziału w terminie do 16 dnia miesiąca.
 
Szczegółowe kryteria, tryb przyznawania, sposób ustalania i wypłacania świadczeń pomocy materialnej oraz sposób dokumentowania sytuacji materialnej określa Regulamin świadczeń dla studentów.
 
Wzory załączników do Regulaminu świadczeń dla studentów [pobierz] 
 
W przypadku przedstawiania dochodów członków rodziny studenta, wymagane jest złożenie „Informacji o przetwarzaniu danych osobowych” dla potrzeb postępowania w sprawie stypendium socjalnego na Uniwersytecie Bielsko-Bialskim; Wzór informacji określa załącznik nr 1.
 
Dodatkowe informacje
 
Zgodnie z ustawą Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce, wysokość miesięcznego dochodu na osobę w rodzinie studenta ubiegającego się o stypendium socjalne ustala się na zasadach określonych w ustawie z dnia 28 listopada 2003 r. o oświadczeniach rodzinnych, z tym że przy jej ustalaniu uwzględnia się dochody osiągnięte przez następujących członków rodziny:
  1. studenta;
  2. małżonka studenta;
  3. rodziców, opiekunów prawnych lub faktycznych studenta;
  4. będące na utrzymaniu osób, o których mowa w lit. a-c, dzieci niepełnoletnie, dzieci pobierające naukę do 26 roku życia, a jeżeli 26 rok życia przypada w ostatnim roku studiów, do ich ukończenia, oraz dzieci niepełnosprawne bez względu na wiek.
Do celów przyznania stypendium socjalnego – wyłącza się z dochodu następujące świadczenia:
  1. stypendia socjalne, stypendia dla osób niepełnosprawnych, stypendia rektora, zapomogi, stypendia finansowane przez jednostkę samorządu terytorialnego, stypendia za wyniki w nauce lub w sporcie finansowane przez osobę fizyczną lub osobę prawną niebędącą państwową ani samorządową osobą prawną, stypendia ministra za znaczące osiągnięcia, stypendia z własnego funduszu stypendialnego uczelni (stypendia za wyniki w nauce dla studentów oraz stypendia naukowe dla pracowników i doktorantów);
  2. stypendia otrzymywane przez uczniów, studentów i doktorantów w ramach:
  • funduszy strukturalnych Unii Europejskiej,
  • niepodlegających zwrotowi środków pochodzących z pomocy udzielanej przez państwa członkowskie Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA),
  • umów międzynarodowych lub programów wykonawczych, sporządzanych do tych umów, albo międzynarodowych programów stypendialnych;
  1. świadczenia pomocy materialnej otrzymywane przez uczniów na podstawie przepisów o systemie oświaty;
  2. stypendia o charakterze socjalnym przyznawane przez podmioty, o których mowa w art. 21 ust. 1 pkt 40b ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (organizacje pożytku publicznego, np. fundacje).
 
Student, który nie prowadzi wspólnego gospodarstwa domowego z żadnym z rodziców, opiekunów prawnych lub faktycznych, może ubiegać się o stypendium socjalne bez wykazywania dochodów osiąganych przez te osoby oraz będące na ich utrzymaniu dzieci niepełnoletnie, dzieci pobierające naukę do 26 roku życia, a jeżeli 26 rok życia przypada w ostatnim roku studiów, do ich ukończenia, oraz dzieci niepełnosprawne bez względu na wiek, jeżeli spełnia jeden z następujących warunków:
  1. ukończył 26 rok życia;
  2. pozostaje w związku małżeńskim;
  3. ma na utrzymaniu dzieci, o których mowa w art. 88 ust. 1 pkt 1 lit. d ustawy Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce;
  4. osiągnął pełnoletność, przebywając w pieczy zastępczej;
  5. posiada stałe źródło dochodów i jego przeciętny miesięczny dochód w poprzednim roku podatkowym oraz w roku bieżącym w miesiącach poprzedzających miesiąc złożenia oświadczenia, jest wyższy lub równy 1,15 sumy kwot określonych w art. 5 ust. 1 i art. 6 ust. 2 pkt 3 ustawy z dnia 28 listopada 2003 r. o świadczeniach rodzinnych.
Student, który nie prowadzi wspólnego gospodarstwa domowego z żadnym z rodziców, opiekunów prawnych lub faktycznych w przypadku spełnienia warunków, o których mowa powyżej w pkt 1-4 składa wraz z wnioskiem oświadczenie, którego wzór określa załącznik nr 2 do Regulaminu świadczeń dla studentów UBB, zaś w przypadku spełnienia warunków, o których mowa w pkt 5 składa oświadczenie, którego wzór określa załącznik nr 3 do w/w regulaminu.
 
Student, którego miesięczny dochód na osobę w rodzinie nie przekracza kwoty kryterium dochodowego uprawniającego do ubiegania się o świadczenia z pomocy społecznej (600 zł netto), dołącza do wniosku o przyznanie stypendium socjalnego zaświadczenie z ośrodka pomocy społecznej o sytuacji dochodowej i majątkowej swojej i rodziny. Niedołączenie takiego zaświadczenia skutkuje odmową przyznania stypendium socjalnego.
 
Ośrodek pomocy społecznej wydaje to zaświadczenie na wniosek studenta na podstawie aktualnych lub ostatnich posiadanych informacji o beneficjentach pomocy społecznej (rodzinny wywiad środowiskowy przeprowadza się tylko w przypadkach wskazanych w ustawie o pomocy społecznej). Wniosek o wydanie zaświadczenia może być przez studenta złożony elektronicznie za pośrednictwem platformy ePUAP.
 
W przypadku gdy organ ten nie ma dostępu do informacji o sytuacji dochodowej i majątkowej studenta i jego rodziny, np. z powodu nieubiegania się rodziny o świadczenia z pomocy społecznej, nie może wydać studentowi zaświadczenia o treści określonej w art. 88 ust. 4 ustawy – Prawo o szkolnictwie wyższym i nauce. W przypadku, gdy ośrodek pomocy społecznej odmówi studentowi wydania zaświadczenia albo wyda zaświadczenie zawierające informację, że rodzina nie ubiegała się lub nie korzysta z pomocy społecznej, zastosowanie znajdzie art. 88 ust. 5 w/w ustawy, zgodnie z którym studentowi może być przyznane stypendium socjalne, jeżeli wykaże on, że przyczyny niedołączenia do wniosku o przyznanie stypendium socjalnego zaświadczenia o sytuacji dochodowej i majątkowej studenta i jego rodziny były uzasadnione oraz udokumentuje źródła utrzymania rodziny w sytuacji braku lub bardzo niskich dochodów wykazanych we wniosku o przyznanie stypendium socjalnego. W tym przypadku wraz z dokumentami potwierdzającymi źródła utrzymania rodziny student składa oświadczenie o źródłach utrzymania rodziny; Wzór oświadczenia określa załącznik nr 4 do w/w regulaminu.
 
Student ubiegający się o przyznanie stypendium socjalnego zobowiązany jest do przedłożenia: 
  1. Informacji o dochodzie podlegającym opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych na zasadach określonych w art. 27, art. 30b, art. 30c, art. 30e i art. 30f ustawy z dnia 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych, każdego członka rodziny, udzielonych przez naczelnika właściwego urzędu skarbowego zawierające dane o wysokości: a) dochodu, b) składek na ubezpieczenie społeczne odliczonych od dochodu, c) należnego podatku; 
  2. Informacji o innych dochodach niepodlegających opodatkowaniu na podstawie przepisów o podatku dochodowym od osób fizycznych, o których mowa w ust. 20 w/w regulaminu, dotyczące studenta członków jego rodziny. Dochody o których mowa w zdaniu pierwszym należy udokumentować oraz złożyć oświadczenie; Wzór oświadczenia określa załącznik nr 5 do w/w regulaminu,
  3. Informacji o dochodzie podlegającym opodatkowaniu zryczałtowanym podatkiem dochodowym od niektórych przychodów (dochodów) osiąganych przez osoby fizyczne, każdego członka rodziny zawierające dane odpowiednio o: a) formie opłacanego podatku, b) wysokości przychodu, c) stawce podatku, d) wysokości należnego podatku
         w roku kalendarzowym poprzedzającym okres przyznania stypendium, o którym  mowa w § 2 ust. 18 w/w regulaminu;
  1. inne dokumenty, w tym zaświadczenia lub oświadczenia  oraz dowody niezbędne do ustalenia prawa do stypendium socjalnego:

    — prawomocne orzeczenie sądu orzekające rozwód lub separację albo odpis zupełny lub skrócony aktu zgonu małżonka lub rodzica dziecka – w przypadku osoby samotnie wychowującej dziecko,
    — orzeczenie sądu rodzinnego o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka – w przypadku gdy osoba ubiegająca się o zasiłek rodzinny jest opiekunem prawnym dziecka,
    — odpis podlegającego wykonaniu orzeczenia sądu zasądzającego alimenty na rzecz osób w rodzinie lub poza rodziną lub odpis protokołu posiedzenia zawierającego treści ugody sądowej, odpis zatwierdzonej przez sąd ugody zawartej przed mediatorem lub innego tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd, zobowiązujących do alimentów na rzecz osób w rodzinie lub poza rodziną,
    — przekazy lub przelewy pieniężne dokumentujące wysokość zapłaconych alimentów, jeżeli członkowie rodziny są zobowiązani orzeczeniem sądu, ugodą sądową lub ugodą zawartą przed mediatorem lub innym tytułem wykonawczym pochodzącym lub zatwierdzonym przez sąd do ich płacenia na rzecz osoby spoza rodziny,
    — jeżeli osoba uprawniona nie otrzymała alimentów albo otrzymała je w wysokości niższej od ustalonej w orzeczeniu sądu, ugodzie sądowej lub ugodzie zawartej przed mediatorem lub innym tytule wykonawczym pochodzącym lub zatwierdzonym przez sąd:
    1) zaświadczenie organu prowadzącego postępowanie egzekucyjne o całkowitej lub częściowej bezskuteczności egzekucji alimentów, a także o wysokości wyegzekwowanych alimentów, lub
    2) informację właściwego sądu lub właściwej instytucji o podjęciu przez osobę uprawnioną czynności związanych z wykonaniem tytułu wykonawczego za granicą albo o niepodjęciu tych czynności, w szczególności w związku z brakiem podstawy prawnej do ich podjęcia lub brakiem możliwości wskazania przez osobę uprawnioną miejsca zamieszkania dłużnika alimentacyjnego za granicą, jeżeli dłużnik zamieszkuje za granicą,
    — oświadczenie o uczęszczaniu dziecka lub osoby uczącej się do szkoły lub szkoły wyższej,
    — zaświadczenie pracodawcy albo oświadczenie o okresie, na który został udzielony urlop wychowawczy, oraz o okresach zatrudnienia,
    — zaświadczenie właściwego organu gminy, albo nakaz płatniczy o wielkości gospodarstwa rolnego wyrażonej w hektarach przeliczeniowych ogólnej powierzchni w roku kalendarzowym poprzedzającym okres przyznania stypendium, o którym mowa w § 2  18 – w przypadku dochodu z gospodarstwa rolnego,
    — umowę dzierżawy – w przypadku oddania części lub całości znajdującego się w posiadaniu rodziny gospodarstwa rolnego w dzierżawę, na podstawie umowy zawartej stosownie do przepisów o ubezpieczeniu społecznym rolników, albo oddania gospodarstwa rolnego w dzierżawę w związku z pobieraniem renty określonej w przepisach o wspieraniu rozwoju obszarów wiejskich ze środków pochodzących z Sekcji Gwarancji Europejskiego Funduszu Orientacji i Gwarancji Rolnej,
    -— umowę o wniesieniu wkładów gruntowych – w przypadku wniesienia gospodarstwa rolnego do użytkowania przez rolniczą spółdzielnię produkcyjną,
    — Informacje o wysokości składek na ubezpieczenie zdrowotne; Wzór oświadczenia określa załącznik nr 6 do niniejszego regulaminu,
    — oświadczenie lub inny dokument określający datę utraty dochodu oraz wysokość i rodzaj utraconego dochodu,
    — oświadczenie lub inny dokument, określający datę uzyskania dochodu oraz wysokość i rodzaj dochodu uzyskanego przez członka rodziny oraz liczbę miesięcy, w których dochód był uzyskiwany – w przypadku uzyskania dochodu w roku kalendarzowym poprzedzającym okres przyznania stypendium, o którym mowa w 2  ust. 18,
    — oświadczenie lub inny dokument, określający datę uzyskania dochodu oraz wysokość i rodzaj dochodu uzyskanego przez członka rodziny za miesiąc następujący po miesiącu, w którym nastąpiło uzyskanie dochodu – w przypadku uzyskania dochodu po roku kalendarzowym poprzedzającym okres przyznania stypendium, o którym mowa w 2  ust. 18,
    — odpis zupełny lub skrócony aktów zgonu rodziców lub odpis podlegającego wykonaniu orzeczenia sądu zasądzającego alimenty lub odpis protokołu posiedzenia zawierającego treść ugody sądowej, lub odpis zatwierdzonej przez sąd ugody zawartej przed mediatorem lub innego tytułu wykonawczego pochodzącego lub zatwierdzonego przez sąd, zobowiązujących do alimentów – w przypadku osoby samotnie wychowującej dziecko,
    — kartę pobytu – w przypadku cudzoziemca przebywającego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej na podstawie zezwolenia na pobyt stały, zezwolenia na pobyt rezydenta długoterminowego Unii Europejskiej, zezwolenia na pobyt czasowy udzielonego w związku z okolicznościami, o których mowa w art. 127 lub art. 186 ust. 1 pkt 3 ustawy z dnia 12 grudnia 2013 r. o cudzoziemcach, lub w związku z uzyskaniem w Rzeczypospolitej Polskiej statusu uchodźcy lub ochrony uzupełniającej,
    — kartę pobytu i decyzję o udzieleniu cudzoziemcowi zezwolenia na pobyt na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej lub inny dokument uprawniający cudzoziemca do pobytu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, który uprawnia do wykonywania pracy – w przypadku cudzoziemca innego niż cudzoziemiec wskazany w tiret powyżej,
    — odpis prawomocnego orzeczenia sądu orzekającego rozwód lub separację albo odpis zupełny lub skrócony aktu zgonu małżonka lub rodzica dziecka – w przypadku osoby samotnie wychowującej dziecko,
    — odpis zupełny aktu urodzenia dziecka – w przypadku gdy ojciec jest nieznany,
    — odpis prawomocnego orzeczenia sądu oddalającego powództwo o roszczenia alimentacyjne,
    — odpis prawomocnego orzeczenia sądu zobowiązującego jednego z rodziców do ponoszenia całkowitych kosztów utrzymania dziecka,
    — odpis orzeczenia sądu wskazującego na pozostawanie dziecka pod opieką naprzemienną obojga rodziców sprawowaną w porównywalnych i powtarzających się okresach,
    — odpis prawomocnego postanowienia sądu orzekającego przysposobienie - w przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenie przysposobiła dziecko,
    — zaświadczenie sądu rodzinnego lub ośrodka adopcyjnego o prowadzonym postępowaniu sądowym w sprawie o przysposobienie dziecka - w przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenie jest opiekunem faktycznym dziecka,
    — orzeczenie sądu o ustaleniu opiekuna prawnego dziecka - w przypadku gdy osoba ubiegająca się o świadczenie jest opiekunem prawnym dziecka,
    — inne dokumenty lub oświadczenia, niezbędne do ustalenia prawa do stypendium socjalnego.
28 wrzesień 2021
Nagranie ze szkolenia z zakresu aplikacji USOSweb dla studentów
Pomoc w zakresie USOSweb i nagranie ze szkolenia dostępne jest na stronie:
Czytaj dalej >
28 wrzesień 2021
USOSweb
Aplikacja USOSweb umożliwia studentom uzyskanie dostępu do odpowiednich (kontekstowych) danych z systemu uczelnianego USOS
02 październik 2020
Program „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”
Informujemy, że Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego ustanowiło program „Studenckie koła naukowe tworzą innowacje”.  Czytaj dalej >